Jak se uklidnit: 8 technik snižování stresu
Ať už cítíte úzkost v přeplněném prostoru nebo uprostřed hádky, mnoho situací může vyvolat nepříznivou stresovou reakci. Zde je několik technik snižování stresu, které můžete použít, až budete příště v náročné situaci a budete se potřebovat uklidnit.
8 způsobů, jak se uklidnit
Zde je několik technik snižování stresu, které vám mohou pomoci snížit srdeční frekvenci a vypořádat se se stresovými situacemi nebo negativními myšlenkami:
1. Odstraňte se z podnětu . Ve zvláště stresových situacích je někdy nejrychlejší a nejjednodušší způsob, jak se uklidnit, odstranit se z podnětu. Pokud cítíte, jak se váš srdeční tep zvyšuje nad rámec toho, co dokážete zvládnout, nebo se začnete chovat iracionálně, zvažte své možnosti a zjistěte, zda existuje způsob, jak snadno ustoupit. Pokud jste ve vzrušeném rozhovoru, omluvte se na chvíli k přemýšlení nebo dokonce na pár sekund zavřete oči; pokud jste uvězněni ve smyčce úzkostných myšlenek, začněte nějakou činnost nebo se zaměřte na něco vnějšího, co odvádí vaši pozornost od stresujících myšlenek.
2. Soustřeďte se na své dýchání . Váš dech je nedílnou součástí vašeho těla a jeho emocí – rychlé, krátké nádechy zvýší vaši srdeční frekvenci, zvýší váš krevní tlak a přispějí k pocitům vysokého napětí, energie nebo paniky. Případně pomalé, hluboké dýchání sníží vaši srdeční frekvenci a přispěje k pocitům nízkého napětí, relaxace a všímavosti . Pokud máte pocit, že začínáte být ve stresu nebo úzkosti, použijte krátké dechové cvičení, abyste se zorientovali. Toto cvičení může být tak jednoduché jako několik klidných, hlubokých nádechů; další možností je dechová technika zvaná „ box dýchání “, při které se na čtyři sekundy nadechnete, na čtyři zadržíte, na čtyři vydechnete a na čtyři zadržíte.
3. Pokládejte si logické otázky . Ve stresových situacích (ať už vyvolaných vnějšími nebo vnitřními podněty) se váš sympatický nervový systém může aktivovat a poslat vaše tělo do režimu boj nebo útěk. Když k tomu dojde, můžete mít potíže se soustředěním nebo logickým jednáním, protože vaše tělo má pocit, že je v bezprostředním nebezpečí. Abyste se pokusili čelit své reakci bojuj nebo uteč, položte si řadu logických otázek, abyste znovu aktivovali svůj mozek, soustředili se na racionální myšlení a přeformulovali situaci. Zvažte následující otázky: Co mě rozčiluje? Jak se mohu zbavit situace nebo vyřešit problém? Jaký je nejhorší scénář a jaké kroky bych podnikl, abych se s takovou situací vypořádal?
4. Dopřejte si fyzickou kondici . Fyzická aktivita, když jste nervózní nebo ve stresu, vám může pomoci uklidnit se. Fyzická aktivita stimuluje průtok krve do mozku, uvolňuje endorfiny a přizpůsobuje vjemy vašeho těla (jako je rychlý srdeční tep nebo vysoká tělesná teplota) s podnětem (cvičení, místo stresové situace nebo myšlenkového sledu). Když se potřebujete uklidnit, zvažte rychlou procházku, sportovní sezení nebo cvičení jógy jako zdravý způsob, jak zvýšit celkovou fyzickou a duševní pohodu.
5. Vyzkoušejte progresivní techniku svalové relaxace . Během úzkostných okamžiků v každodenním životě nebo období chronického stresu se vaše svaly mohou napnout, aniž byste si to uvědomovali. Abyste pomohli čelit této stresové reakci a uklidnili své tělo, vyzkoušejte progresivní techniku svalové relaxace, při které napínáte svalové skupiny v celém těle a záměrně je uvolňujete. Začněte například prsty na nohou a poté postupujte nahoru přes lýtka, stehna, pánevní dno, břicho, hrudník, záda, paže a krk. Tato technika vám může pomoci cítit se lépe naladěni a mít kontrolu nad svým tělem v přítomném okamžiku.
6. Jděte ven . Od vstřebávání vitamínu D přes sluneční světlo až po uklidňující zvuky letního večera, výzkumy ukazují, že pobyt v přírodě může snížit úzkost, přispět k pocitům klidu a posílit vaše duševní zdraví. Pokud se cítíte vystresovaní nebo uvězněni v sérii negativních myšlenek, podívejte se, zda je poblíž nějaké místo, kde byste se mohli rychle projít nebo si sednout v přirozeném prostředí a odpočinout si.
7. Dělejte sebeobslužnou činnost . Pokud zažíváte pocity úzkosti, může vám pomoci připomenout svému tělu, že ho milujete a staráte se o něj. Zkuste provést některý ze svých oblíbených wellness návyků nebo relaxačních technik, ať už je to koupání ve vaně, používání esenciálních olejů, psaní deníku nebo sledování oblíbeného pořadu.
8. Promluvte si s milovanou osobou . Někdy stačí k potlačení pocitů stresu nebo úzkosti interakce s osobou, která vás miluje. Pokud máte pocit úzkosti, obraťte se na člena rodiny nebo přítele a promluvte si – můžete si promluvit o tom, jak se cítíte, nebo si obecně popovídat a zjistit, zda se poté uklidníte. Když si budete pamatovat, že vás ostatní milují, může to pomoci rozptýlit negativní myšlenky a zanechat ve vás pocit sebevědomí a péče.
Pokud pociťujete vážné nebo dlouhodobé pocity úzkosti nebo stresu, nebo pokud zažíváte záchvaty paniky, poraďte se s licencovaným zdravotníkem.