Význam derivátů: 4 hlavní typy derivátů v obchodování
Finanční deriváty jsou běžným produktem na burzách na Wall Street a dalších akciových trzích po celém světě. Umožňují investorům obchodovat s ohledem na kolísání cen, což jim umožňuje potenciálně snížit riziko ztráty. Zjistěte více o významu derivátů v matematickém i finančním smyslu.
Význam derivátu
V matematickém smyslu je derivace okamžitá rychlost změny funkce – jinými slovy, změna mezi závislou a nezávislou proměnnou. Graficky to matematici znázorňují prostřednictvím sklonu tečny. Derivace funkce kolísá v podmínkách různých vstupů a výstupů zahrnujících čitatele, jmenovatele, diferenciální koeficienty, sečny a další faktory.
Ve většině ostatních smyslů mají derivace také co do činění se změnou z jednoho stavu do druhého. Například v lingvistice odvození slova znamená, jak změníte základ slova (např. „funkce“ se stane „funkční“). Ve světě financí jsou deriváty produktem, který rovněž závisí na povaze neustálých změn, i když v tržních indexech a jiných burzách.
Co mají deriváty společného s financemi?
Ve financích jsou derivátové smlouvy finančními produkty, které mohou investoři použít k zajištění svého bohatství před výkyvy vrozenými trhu. Činí tak tím, že umožňují finančně nakloněným jednotlivcům sázet na tyto změny s předstihem a uzamknout ceny v současnosti pro svůj budoucí prospěch. Tyto finanční nástroje také závisí na sklonu čáry – zvýšení nebo snížení ceny komodity.
Někteří lidé obchodují s těmito produkty na oficiální burze – jako je CME Group nebo Chicago Marketing Exchange – zatímco jiní dávají přednost provádění obchodů přes přepážku (nebo mezi dvěma stejně smýšlejícími stranami). Ten druhý obecně nese větší riziko.
4 Typy derivátů
Deriváty přicházejí v různých formách. Zde jsou čtyři běžné typy odvozených produktů:
1. Futures : Tento první derivátový produkt se obchoduje s komoditními futures, jak by název napovídal. Futures kontrakty umožňují investorům zablokovat cenu aktiva již nyní, a přitom stále nastavit své skutečné datum nákupu na dny nebo měsíce dopředu. Tímto způsobem, pokud se hodnota podkladového aktiva zvýší, mohou je stále koupit za nižší cenu. Samozřejmě se může stát i opak – cena může klesnout, ale i tak budou muset aktivum koupit za vyšší cenu, na které se s prodávajícím dohodli.
2. Forwardy : Tento druhý derivátový nástroj je pro všechny záměry a účely stejný jako futures, ale s mnohem vyšším stupněm úvěrového rizika. To je způsobeno tím, že forwardové kontrakty se neobchodují na burzách. Místo toho obchodují výhradně přes přepážku (OTC) mezi kupujícími a prodávajícími.
3. Opce : Běžné na mnoha finančních trzích, určité varianty akciových opcí převzaly názvy svých domovských regionů (např. americké opce a evropské opce). Prodejní opce vám dává právo prodat za předem stanovenou cenu, zatímco kupní opce vám umožňuje nakupovat podle stejných pravidel. Na rozdíl od futures kontraktů se opční obchodník může rozhodnout odstoupit od kontraktu před datem expirace.
4. Swapy : Tento finanční nástroj umožňuje lidem obchodovat s podmínkami spojenými s jejich peněžními toky a jinými aktivy. Například při úrokových swapech může jedna společnost převzít sazbu, kterou jiná společnost zaplatila za půjčku, a naopak. Swapy úvěrového selhání byly nástrojem finanční krize v roce 2008, což vedlo k tomu, že regulační orgány, jako je Komise pro cenné papíry a burzy, se staly přísnějšími při kontrole této formy obchodování s deriváty.
Výhody derivátů
Obchodování s deriváty vám umožňuje objevovat nové investiční příležitosti. Zvažte tyto potenciální výhody obchodování na trzích s deriváty:
- Větší obchodní potenciál : Pokud obchodujete pouze s tradičními aktivy, přicházíte o možnost profitovat ze sofistikovanějších forem investic, jako je obchodování s deriváty. Budete mít přístup k většímu množství kapitálových trhů a clearingových středisek, které se specializují na tento typ obchodování, pokud se do něj sami zapojíte.
- Pojištění proti cenovým pohybům : Snad nejhmatatelnějším přínosem derivátů je jejich schopnost uzamknout fixní sazbu pro ceny komodit. Na neustále se měnícím trhu to může strategickému investorovi umožnit chránit své bohatství před zbytečnými ztrátami.
- Potenciální zvýšené odměny : Deriváty mohou mít vyšší stupeň rizika, ale s tím přichází větší potenciál odměny. Samozřejmě je i nadále nezbytné spojit jakékoli spekulace, jako je tato, s adekvátní strategií řízení rizik .
Nevýhody derivátů
Deriváty vás mohou otevřít velkému riziku. Zde je několik nevýhod obchodování s deriváty:
- Složitý jazyk : Tyto finanční smlouvy mohou být pro laiky obtížné pochopit. Pokud máte problém porozumět některým bodům obchodování s deriváty, vyjasněte si je s odborníkem, než se pustíte do procesu.
- Vysoká volatilita : Deriváty vám otevírají značnou volatilitu. To je důvod, proč mnoho finančních poradců trvá na využití pouze částečné derivátové investiční strategie.
- Větší možnost selhání : U derivátů OTC existuje méně srovnávacích kritérií a předpisů pro zachování likvidity a hodnoty v případě selhání. To otevírá kupujícím i prodávajícím mnohem vyšší riziko protistrany.
3 Příklady derivátů
Může být obtížné porozumět i základní definici pojmu derivát ve financích. Tyto příklady vám mohou pomoci lépe se v tom zorientovat:
1. Zajištění kryptoměn : Předpokládejme, že očekáváte, že určitý typ kryptoměny projde v blízké budoucnosti masivním nárůstem cen. Můžete se nyní obrátit na příslušnou finanční instituci a použít futures k nákupu za nižší cenu, abyste mohli později profitovat na zvýšení hodnoty.
2. Pojištění směnného kurzu : Určité typy aktiv ztrácejí hodnotu po provedení měnového swapu. Předpokládejme například, že jste koupili aktivum v dolarech pouze za eura, abyste se poté stali hodnotnějšími. Deriváty obchodované na burze vám umožňují toto riziko zmírnit.
3. Akciové opce : Představte si, že vaše výpočty naznačují pravděpodobný pokles určitých akcií, které vlastníte. Můžete provést akciový opční obchod a prodat za aktuální cenu, což vám umožní zajistit se proti budoucím ztrátám.