Jak jednat s manipulátory?
Manipulace je jakýkoli typ chování, kterého se Osoba A zapojuje se záměrem donutit osobu B, aby udělala to, co po ní chtějí, proti své vlastní vůli. To může mít podobu nabourání sebeúcty osoby B , přímého lhaní jí nebo naznačování, že se nesmí skutečně starat o blaho osoby A, pokud neudělá, co požádají. Někteří manipulátoři mohou mít legitimní problém s duševním zdravím (např. hraniční poruchu osobnosti), zatímco jiní mohou jednat z čistého vlastního zájmu nebo zlomyslnosti.
Typy manipulace
Existuje mnoho různých forem manipulace a můžete se lépe bránit, pokud si je uvědomujete. Zde je několik typů, které je třeba zvážit:
- Gaslighting : Tato hra mysli je zvláštním znakem násilnických vztahů. Svůj název má podle starého filmu, ve kterém se muž pokouší otrávit svou ženu tím, že v jejich domě nechá puštěný plyn, a přitom zdůrazňuje její oprávněné podezření, že tak činí, neopodstatněné. Když vás někdo přiměje pochybovat o své vlastní příčetnosti nebo morálním kompasu, aby ospravedlnil své vlastní chování, zapojuje se do gaslightingu.
- Nadsázka : Manipulativní osoba může mluvit velmi odvážně o svých emocích a o tom, jak jste zodpovědní za jejich stav pohody. Například mohou trvat na tom, že váš pokus nastavit jim vhodné hranice dokazuje, že je nesmíte milovat. Tento druh hyperbolického chování může někdy také naznačovat základní narcistickou poruchu osobnosti.
- Lhaní : Podvádění toho či onoho druhu je základem mnoha příkladů manipulace. Člověk může lhát na základě pověření (tj. aktivně se vás pokusit oklamat) nebo opomenutí (tj. vynechat určité aspekty pravdy z toho, co vám říká). Lhaní pomáhá manipulátorovi postavit případ pro sebe a proti vám a vašim vlastním hodnotám a zájmům.
- Minimalizace : Pro manipulátory často platí dvojí standard – maximalizují své vlastní pocity a minimalizují vaše. Mohou se také zapojit do racionalizace toho, proč je jejich vlastní problematické chování ospravedlnitelné, zatímco vaše vlastní slabosti jsou neodpustitelné. Tyto formy emocionálního zneužívání jsou netolerovatelné a nespravedlivé v jakémkoli typu vztahu.
- Pasivní agrese : Spíše než vybuchovat viscerálním hněvem mnoho lstivých lidí používá pasivní agresi jako manipulační taktiku. Mohli by například pohrdavě mluvit o vztahu jiné osoby a naznačovat, že má podobnosti s vaším vlastním, než aby přímo řešili své obavy ohledně vašeho vztahu. Někdy to mohou udělat, aby podnítili boj – jindy mohou chtít jen nějakou formu ověření.
4 Známky manipulace
Emocionální manipulace se projevuje širokou škálou způsobů. Toto je jen několik znaků, na které si ve svém životě dávat pozor:
1. Pokus o izolaci : Manipulátoři udělají maximum, aby vás izolovali od důvěryhodných přátel a blízkých. Vědí, že se jim bude snáze tlačit, pokud nemáte žádný okolní podpůrný systém.
2. Využití vaší nejistoty : V manipulativních vztazích se jeden nebo oba partneři mohou pokusit krutě využít zranitelnosti člověka. Využitím těchto nejistot mají za cíl získat pevnější pocit moci a kontroly nad druhou osobou.
3. Vyvolání pocitu viny : Manipulativní lidé se spoléhají na to, že zahanbí všechny kolem sebe, aby přiměli ostatní, aby dělali, co chtějí. Doufají, že tyto výčitky viny způsobí, že se jejich cíle budou cítit špatně a v důsledku toho podlehnou jejich požadavkům.
4. Snaha potrestat : Využití citového vydírání je mezi manipulátory běžné. To se může projevit extrémními činy hněvu nebo jako něco pasivněji agresivního, jako je tiché zacházení. V každém případě je cílem, aby se ten druhý cítil bezcenný, vinný a hrozný.
Jak jednat s manipulativními lidmi?
Existuje mnoho různých taktik manipulace, ale stejně tak existuje mnoho nástrojů, kterými s nimi můžete bojovat.
- Analyzujte motivace . Zjistěte, co tvoří základ lidské manipulace. „Ptejte se,“ navrhuje John. „Analyzujte, co ten člověk říká. Analyzujte jejich motivaci. Zeptejte se proč. Pamatujte: proč a jak se rovná komu.“ Přesto se vyhněte omluvám za osobu. Toto cvičení je spíše o tom zjistit, s jakou osobou máte co do činění, abyste se bránili.
- Vyhněte se manipulaci, kdykoli je to možné . John si vzpomíná na dobu, kdy se pokoušel pomoci volající ženě v jeho rozhlasové show, aby si uvědomila, že z manipulativního vztahu nic nezíská. „Přesvědčí vás, že je to vaše chyba, a cokoli, co se pokazí, je vaše chyba, vaše chyba, vaše chyba,“ říká. „A pak hádej, co se stane? Jakmile bude mít vše, co potřebuje, shodí vás jako horký brambor. Je pryč.“ Podle Johna je nejlepším způsobem, jak se s takovým podvodem vypořádat, přerušit styky s manipulátory, jakmile to bude možné.
- Rozvíjejte osobní sebevědomí . V době, kdy dělal rozhovor s usvědčeným vrahem Charlesem Mansonem, si John uvědomil, že Manson má talent využívat zranitelnosti a nejistoty. „Využil těchto dětí, které byly bez domova nebo utekly,“ vypráví, „a rozhodl se, že se stane otcem, stane se vůdcem, víte, těchto lidí.“ Jak si budete jistější sami sebou jako jednotlivci, stanete se také imunnější vůči manipulativnímu chování.
- Stanovte si hranice . John slyšel z první ruky o tom, jak odborní manipulátoři jako Manson izolovali své cíle. „Nechtěl, aby se spojili s někým jiným mimo rodinu,“ říká John. „Žádné knihy.“ Žádné vnější informace. Žádné novinky. Manson využil svého vlivu ke kontrole jejich chování, dokonce jim změnil jména, aby rozpustil jejich identitu.“ Dokud si zachováte své osobní hranice a nezávislost, budete mít lepší šanci odolat manipulaci.