Můžete pít slanou vodu? 3 způsoby, jak udělat mořskou vodu pitnou
V situacích přežití může být lákavé hydratovat se slanou vodou. Zatímco žízeň je mocným nutkáním, slaná voda není vhodná pro lidskou spotřebu. Naučte se, jak udělat mořskou vodu pitnou pomocí tří metod.
Můžete pít slanou vodu?
Slaná voda, zejména voda z oceánu, má vysoký obsah soli a není bezpečná k pití. Lidé se vyvinuli k pití sladké vody a pití mořské vody může vést ke zvýšené dehydrataci. Pití slané vody vám způsobí žízeň a může způsobit vážné poškození vašeho těla.
Proč je slaná voda nebezpečná?
Oceánská voda obsahuje přibližně tři až čtyři procenta sodíku. Lidské ledviny, které pomáhají udržovat správnou hladinu sodíku v krevním řečišti, absorbují sodík a vylučují ho močí – tento proces vyplavování přebytečného sodíku z vašeho těla vyžaduje vodu. Vzhledem k tomu, že obsah sodíku v mořské vodě je tak vysoký, vaše ledviny potřebují další vodu, aby dostatečně zpracovaly slanou vodu, kterou pijete. To vede k začarovanému kruhu: Čím více slané vody konzumujete, tím více se vaše tělo dehydratuje.
Je sůl živina?
Sodík je nezbytný elektrolyt a jeho určité množství v těle umožňuje správné fungování nervů a svalů. Když se do vašeho systému dostane příliš mnoho sodíku, vaše tělo musí uvolnit více vody do vašeho krevního oběhu, aby zředilo přebytečnou sůl, což může způsobit vysoký krevní tlak, nadýmání, zvýšené močení, aby se zbavilo přebytečné soli, a zatěžovat ledviny a další orgány. Udržování mírného příjmu soli je klíčem k udržení dobrého zdraví.
Stolní sůl (chlorid sodný), mořská sůl a himalájská růžová sůl mají stopová množství prospěšných minerálů, včetně hořčíku a draslíku. Bylo prokázáno, že po tréninku doplnění některých hladin soli ztracených potem snižuje bolestivost svalů a křeče.
Může být slaná voda zdravotním tonikem?
Někteří wellness nadšenci přijímají takzvané „splachování slanou vodou“ a věří, že střídmé pití domácí slané vody může pomoci vyplavit z těla přebytečné nebo nežádoucí látky. Současný výzkum nepodporuje údajné zdravotní přínosy a tvrzení o splachování slanou vodou.
Jak udělat mořskou vodu pitnou
Pokud se ztratíte na moři, je nezbytné vědět, jak přeměnit slanou vodu na pitnou, čistou vodu pomocí procesu známého jako odsolování. Zvažte následující způsoby odsolování:
1. Metoda lahve a plechovky : Tato jednoduchá metoda odsolování využívá plastovou láhev a kovovou plechovku. Odřízněte dno láhve a srolujte okraje dovnitř, abyste na dně vytvořili žlábek. Odřízněte vršek plechovky, naplňte ji mořskou vodou a umístěte na ni plastovou láhev. Vzhledem k tomu, že teplo ze slunce způsobuje odpařování, bude kondenzovat na stranách plastové láhve a stékat po stranách, čímž se žlab naplní pitnou vodou. Ujistěte se, že je horní část láhve zapnutá, jinak kondenzát unikne do vzduchu.
2. Metoda hrnce a šálku : Tato technika vyžaduje nádoby, které odolají teplu, a budete také potřebovat materiály na rozdělání ohně. Umístěte malý šálek nebo misku do středu velkého hrnce. Naplňte hrnec slanou vodou. Když se hrnec zahřívá, umístěte na něj poklici dnem vzhůru. Víčko musí mít zakřivení nebo sklon, aby destilovaná voda stékala do středu a odkapávala do šálku, kde se shromažďuje k pití.
3. Díra a plastová metoda : Vykopejte díru a doprostřed díry umístěte hrnec nebo jinou nádobu. Naplňte otvor slanou vodou a dávejte pozor, abyste nepřesáhli horní okraj nádoby. Natáhněte průhledný plast přes vršek otvoru a umístěte závaží – poslouží malý kámen – doprostřed, přímo nad nádobu; tím se vytvoří nízký bod, kde se kondenzovaná voda bude shromažďovat a odkapávat do nádoby. Tato metoda funguje nejlépe v oblasti s přímým slunečním světlem.
Příprava na expedice do divočiny
Některé venkovní aktivity s sebou nesou zvýšené riziko vážného zranění. Scénáře v divočině vyžadují rozsáhlé vybavení pro přežití, mimo jiné včetně jídla, vody, map, ochranných oděvů a první pomoci spolu s duševní a fyzickou silou. Tento článek je určen pro vzdělávací a informační účely a nenahrazuje tvrdé dovednosti a odborné znalosti.