ABC myšlení

Magazín pro chytré hlavičky

Novinky Ostatní Zajímavosti

Definice sériového vraha: Historie, vlastnosti a motivy

Skutečné kriminální příběhy jsou pro mnoho lidí strhujícím a děsivým zdrojem intrik. Sérioví vrazi slouží jako některé z klíčových postav těchto příběhů o lidské krutosti a zlu. Může být těžké počítat s tím, co člověka žene k pravidelnému zabíjení. Zjistěte více o definici sériového vraha a o tom, proč se podílí na takovém násilí a brutalitě.

Co je sériový vrah?

Sériový vrah je osoba, která metodicky zavraždí značný počet lidí v průběhu určitého časového období. Definice sériové vraždy se liší. Nejnižší počet obětí jsou ve většině případů tři, i když některé vyšetřovací agentury posouvají barometr výše nebo níže. Vymáhání práva postavilo mnoho z těchto vrahů před soud v průběhu let, ale zůstává mnoho nevyřešených případů.

Historie sériových vražd

Když většina lidí mluví o zločinném řádění sériových vrahů, myslí si zvláště notoricky známý soubor vrahů z nedávné historie. Sérioví vrazi existovali po celou historii, nicméně v té či oné iteraci a nejsou jedineční pro konkrétní zemi. Jack Rozparovač, neznámá osoba (nebo osoby), které úřady spojují se sérií vražd ve viktoriánské Anglii, je prakticky synonymem pro termín „sériový vrah“. Henri Landru (Modrovous z Gambais) byl francouzský zabiják z přibližně stejné doby.

Známky sériového vraha: Společné vlastnosti

Sérioví vrazi často sdílejí některé společné rysy. Zde je jen několik ke zvážení:

  • Dětské potíže : Někteří z nejplodnějších sériových vrahů mají ve své minulosti dlouhou historii brutálního zneužívání dětí. Například Ottis Toole – odsouzený za šest vražd – vyrostl jako oběť incestu a násilí z rukou příbuzných. Toto je běžný prvek v příbězích několika sériových vrahů. Vytrvalé noční pomočování, zakládání ohně a týrání zvířat v mládí mohou být také předzvěstí budoucího sériového zabíjení.
  • Nedostatek empatie : Sérioví vrazi mají téměř vždy totální nedostatek empatie, výčitky svědomí nebo pocit viny. Považují se za oprávněné k mučení a zabíjení svých obětí, často je dehumanizují v jejich případných přiznáních orgánům činným v trestním řízení.
  • Manipulativní osobnosti : Někteří sérioví vrazi jsou docela charismatičtí a manipulativní. Ted Bundy si během soudu omotal média kolem prstu. HH Holmes si udělal jméno jako plodný podvodník a podvodník, který zabil desítky lidí. Harold Shipman byl uznávaným lékařem a pilířem své komunity, který zabil přes dvě stě pacientů.
  • Metodický styl zabíjení : Většina sériových vrahů vraždí své oběti metodickým způsobem založeným na vzorech. Například Moses Sithole z Jižní Afriky si vybral nezaměstnané ženy ve věku kolem dvaceti let. Poté, co jim nabídl práci, zavedl je do jedné z odlehlých oblastí, kde spáchal své zločiny.

Motivy sériových vrahů: Proč sérioví vrazi zabíjejí?

Zatímco každý sériový vrah může vraždit z různých důvodů, určité motivy se objevují znovu a znovu. Zvažte následující:

  • Hlad po moci : Sérioví vrazi často vraždí kvůli touze po moci. Snaží se ovládnout své oběti, nejen je zabít. Někteří teoretizují, že nejhorší masoví vrazi historie (např. Adolf Hitler, Josif Stalin, Mao Ce-tung atd.) se mohli stát sériovými vrahy, pokud by jim jejich nástup k moci neumožnil realizovat jejich fantazie o násilných zločinech v širším měřítku.
  • Známost : Jak sérioví vrazi, tak řádní vrazi (jako hromadní střelci) často zabíjejí v zájmu pozornosti. Vrah Syna Sama (David Berkowitz) poslal dopisy, ve kterých se posmíval newyorské policii. Zodiac Killer (stále neznámý) posílal záhadné zprávy o svých vraždách do novin Bay Area a donucovacích orgánů. Albert DeSalvo, údajný Bostonský škrtič, se možná v zájmu větší proslulosti přihlásil k ještě většímu počtu vražd, než ve skutečnosti spáchal.
  • Psychóza : Mnozí – někteří by tvrdili, že všichni – sérioví vrazi jsou ověřitelní a doslovní psychopati. Například vrazi jako Ed Kemper a Jeffrey Dahmer měli problematickou historii ještě předtím, než vůbec začali zabíjet své oběti.
  • Pomsta : Někteří sérioví vrazi využívají své vraždy jako příležitost k pomstě lidem, kteří jim ublížili. Například „černá vdova“ (např. sériová vražedkyně), jako je Aileen Wuornos, by mohla zavraždit nevinné muže nebo samotné provinilce, aby měli pocit, že se mstí na mužích, kteří je brutálně týrali.
  • Sadistické potěšení : Sérioví vrazi mohou získat šílený pocit potěšení z mučení a vraždění svých obětí. Například Ted Bundy a Gary Ridgway (zabiják ze zelené řeky) lovili mladé ženy, aby předváděli své sadistické sexuální fantazie, než je zabili.

15 notoricky známých sériových vrahů

Toto je jen několik z nejhorších sériových vrahů v historii:

1. Aileen Wuornos : Ačkoli Wuornos tvrdila, že její vraždy byly v sebeobraně, poroty ji usvědčily ze šesti vražd prvního stupně za zločiny, ke kterým došlo mezi listopadem 1989 a listopadem 1990 na Floridě. V roce 2002 ji stát popravil.

2. Albert DeSalvo : Navzdory skutečnosti, že DeSalvo přiznal, že je Boston Strangler, lidé zpochybňují důvěryhodnost jeho tvrzení. Úřady spojují třináct ženských obětí s Boston Stranglerem. V roce 2013 odborníci potvrdili, že důkazy DNA spojovaly DeSalva se sexuálním napadením a vraždou jedné z těchto obětí.

3. David Berkowitz : Média nazvala Berkowitze Samovým synem poté, co tuto frázi použil v dopise, který poslal newyorské policii, než ho identifikovali. Byl odsouzen k šesti doživotním trestům za vraždu šesti mladých žen a pokus o zabití dalších.

4. Ed Kemper : Přezdívaný „Co-ed Killer“, Kemper zavraždil deset lidí, většinu z nich studentky vysoké školy, které vyzvedl, když jeli stopem.

5. Gary Ridgway : Také známý jako Green River Killer, Ridgway zabil více než čtyři desítky lidí, jejichž těla měl tendenci ukládat v lesích kolem Green River ve Washingtonu.

6. Harold Shipman : Anglický lékař Shipman zabil své ženské oběti smrtícími injekcemi. Porota ho usvědčila z patnácti vražd, ačkoli existují důkazy, že byl zodpovědný za smrt až 250 lidí.

7. Henri Landru : Landru přezdívaný „Modrovous z Gambais“ byl Francouz, který v letech 1914 až 1919 zabil nejméně jedenáct lidí. Poté, co ho porota shledala vinným a odsoudila k smrti, zemřel gilotinou.

8. HH Holmes : Přestože byl Holmes odsouzen pouze za jednu vraždu, přiznal se k více než dvěma desítkám. Před uvězněním byl podvodníkem, zodpovědným za padělky šeků, pojistné podvody a další zločiny. Stát Pensylvánie ho oběsil za zabití Benjamina Pitezela, Holmesova bývalého obchodního partnera.

9. Jack Rozparovač : Úřady spojují tuto neznámou osobu (nebo osoby) s četnými vraždami ve viktoriánské Anglii. Oběťmi byly všechny ženy a všichni zemřeli na násilné bodnutí.

10. Jeffrey Dahmer : Tento americký sériový vrah, známý také jako Milwaukee Cannibal, pronásledoval Středozápad za oběťmi. Zachoval a dokonce snědl části těl těch, které zabil, než ho zadržela policie.

11. John Wayne Gacy : Také známý jako Killer Clown, Gacy — party klaun — téměř výhradně lovil mladé muže. Když ho orgány činné v trestním řízení postavily před soud, ostatky, které našli pohřbené v jeho domě, se staly jedním z nejznámějších a nejděsivějších míst činu v historii.

12. Ottis Toole : Poroty usvědčily Toole ze šesti vražd a žhářství. Zemřel ve vězení na Floridě.

13. Richard Ramirez : Tento losangeleský sériový vrah napadl téměř dvacet lidí a zabil nejméně třináct. Média o něm hovořila jako o „nočním stalkerovi“, než ho kriminalisté dokázali vystopovat a identifikovat.

14. Ted Bundy : Bundy, který je odpovědný za zločiny ve Washingtonu, Oregonu, Idahu, Utahu a Coloradu, měl nejméně dva tucty obětí, ale možná až sto. Byl zodpovědný za únosy, sexuální útoky a zabíjení mladých žen v pěti státech.

15. Zodiac Killer : Zodiac Killer, který je odpovědný za jednu z nejznámějších vražd v historii USA, dosud neidentifikovaný Zodiac Killer působil koncem 60. let v San Franciscu a okolí. Média odkazovala na neznámého muže jménem „Zodiac Killer“ poté, co použil termín Zodiac ve svých záhadných zprávách pro noviny Bay Area a orgány činné v trestním řízení.

Vyšetřování sériového vraha

Při vyšetřování sériového vraha budou spolupracovat různé úrovně vymáhání práva. Pokud se objeví místní vzorec, může se příslušné policejní oddělení koordinovat s Federálním úřadem pro vyšetřování (FBI). Pokud se objeví nesourodější geografický vzorec zabíjení, vyšetřovatelé by mohli začít oslovovat další oblasti ohledně chladných případů podobného typu.

Vyšetřovací pracovní skupiny mohou pracovat roky nebo dokonce desetiletí, aby identifikovaly sériového vraha. Snaží se propojit oddělené události během dlouhodobého časového období a také vytvořit psychologický profil vraha. To pomáhá zúžit pátrání po pachateli. Poté spojí stopy, které po nich zůstaly, aby dopadli vraha. Někdy jsou úspěšné – jindy zůstávají případy chladné a záhady zůstávají nevyřešeny.