ABC myšlení

Magazín pro chytré hlavičky

Domov Inspirace Novinky Ostatní

Můžete jíst žaludy? 4 zdravotní výhody žaludů

Stejně jako lískové a vlašské ořechy jsou žaludy jedlou, výživnou potravinou pro lidskou spotřebu. Můžete shánět potravu, louhovat a připravovat žaludy na jednoduchou svačinu nebo si připravit žaludy na pečení.

Co jsou žaludy?

Žaludy neboli dubové ořechy jsou ořechy dubu (rod Quercus ). V Severní Americe žije více než 450 druhů dubů a semena mnoha druhů jsou zdrojem potravy pro lidi i zvířata. Žaludy mají tvrdou skořápku a horní část připomínající malou čepici. Žaludy se liší velikostí, nutričním obsahem a toxicitou na základě druhu a období sklizně. Procesy louhování odstraňují hořké třísloviny a činí žaludy poživatelnými. White Oak, Black Oak, Pin Oak a Red Oak jsou některé druhy jedlé pro lidi.

Jaká jsou rizika konzumace žaludů?

Hlavním problémem konzumace žaludů je obsah kyseliny tříslové. Taniny jsou hořké látky, které mohou dráždit lidské membrány a orgány, zejména ledviny, jsou-li konzumovány v dostatečně velkém množství. Vyvarujte se konzumace syrových žaludů – je nezbytné žaludy před konzumací vylouhovat. Domorodí Američané vyvinuli účinné způsoby zpracování žaludů, aby získali přístup k nutričním vlastnostem ořechového masa a zároveň minimalizovali potenciální škodlivé účinky.

4 zdravotní výhody žaludů

Žaludy jsou divoká, základní potravinová plodina s mnoha údajnými zdravotními přínosy. Některé ze živin zahrnují:

1. Zdravé tuky : Žaludy obsahují zdravé a potřebné tuky. Žaludový olej má nutriční profil podobný olivovému oleji. Žaludový olej můžete extrahovat procesem vaření a lisování ořechů.

2. Bílkoviny : Jako mnoho druhů ořechů, žaludy obsahují bílkoviny. Obsah bílkovin pomáhá vyvážit tuk a škrob z ořechů.

3. Škrob : Jedním z nejběžnějších způsobů konzumace žaludů je mouka. Žaludovou mouku můžete použít k pečení sušenek, chlebů, kaší a dalších receptů.

4. Antioxidanty : Žaludy obsahují vysoké hladiny vitaminu C a vitaminu A a dalších sloučenin, jako jsou tokoferoly, které mohou pomoci bojovat proti volným radikálům a snížit zánět.

Jak shánět žaludy

Hledání žaludů může vyžadovat určité úsilí a pokrok ve výzkumu. Zvažte následující tipy pro hledání žaludů:

1. Identifikujte žaludy ve vaší oblasti . Existují stovky druhů dubů a ke správné identifikaci těchto druhů můžete použít aplikace nebo průvodce. Vyberte si žaludy, u kterých je pravděpodobné, že budou mít správnou kombinaci atributů pro vaše kulinářské účely – například zelené žaludy budou mít více taninů, což vyžaduje rozsáhlejší louhování, aby byly jedlé.

2. Počkejte na správný čas . V Severní Americe je nejlepší doba pro sběr žaludů v září, říjnu a listopadu. To je, když žaludy ze vzrostlých dubů padají na zem ve velkém množství. Hnědé žaludy budou zralé a snadněji zpracovatelné.

3. Sbírejte žaludy . Vydejte se s taškami a udělejte si sklizeň. Nezapomeňte shánět pouze tolik krmiva, kolik můžete rozumně spotřebovat.

4. Roztřiďte si žaludy . Při sbírání dávejte pozor na žaludy s poškozením. Žaludy s malou dírkou mohou obsahovat žaludy, známé také jako žaludy, které jsou neškodné, ale nepříjemné k jídlu.

3 způsoby, jak louhovat žaludy

Po nasbírání úrody žaludů a odstranění jejich vnějších skořápek pomocí louskáčku je čas vyluhovat hořké třísloviny. Existují různé způsoby, jak louhovat žaludy, v závislosti na tom, jak plánujete připravit a jíst žaludy:

1. Studené louhování : Jedním z nejjednodušších způsobů, jak louhovat žaludové maso tříslovin, je použití studené vody. Mnoho domorodých kmenů tradičně dělalo žaludy jedlými umístěním mleté ​​žaludové moučky do tekoucí vody, jako je studený potok, aby se snížilo množství taninů. Proudící voda odnáší nežádoucí hořké sloučeniny. Pokud nežijete v blízkosti studeného, ​​čistého, sladkovodního potoka, můžete si žaludy vylouhovat v misce nebo hrnci se studenou vodou. Tento proces může trvat dny nebo dokonce týdny, v závislosti na typu žaludu. Vyměňte vodu alespoň jednou denně a opakujte, dokud voda nebude čistá. Proveďte chuťový test, abyste potvrdili, že jídlo již není hořké.

2. Louhování vařící vodou : Tato metoda je energeticky náročnější, ale výrazně zkracuje dobu přípravy. Nejprve naplňte dva velké hrnce vodou – jeden přiveďte k varu a žaludy vložte do vroucí vody. Počkejte, až voda znatelně ztmavne, a poté přiveďte druhý hrnec k varu. Vyměňte žaludy mezi dvěma květináči a vylijte roztok bohatý na tanin, který zůstal v každém květináči. Vyvarujte se umístění žaludů do nevroucí vody, která způsobí navázání tříslovin na škrob. Vařením se z žaludu uvaří škroby, proto se tomuto procesu vyhněte, pokud plánujete vyrábět žaludovou mouku.

3. Louhování v mixéru : Tato metoda využívá domácí mixér nebo kuchyňský robot. Vyloupané ořechy vložte do mixéru s hrnkem vody a mixujte, dokud nevznikne kaše. Poté pomocí jemného sáčku vymačkejte ořechovou moučku pod tekoucí vodou; část masa a oleje se ztratí, ale tento proces rychle odstraní taniny.

Můžete louhovat celé vyloupané žaludy, ale efektivnější je ořechy nejprve namlít v mlýnku nebo mlýnku na mouku, v závislosti na počtu žaludů, které sháníte.

Jak připravit a jíst žaludy

Po shánění a louhování žaludů můžete žaludy sníst jako svačinu nebo použít žaludovou moučku na pečení chleba, palačinek a kaší, v závislosti na dostupných kuchyňských nástrojích a zásobách. Zvažte následující přípravy:

1. Žaludový chléb : Žaludovou mouku můžete použít k přípravě vydatného a chutného chleba. Přidejte běžnou víceúčelovou pšeničnou mouku, abyste zajistili slušnou strukturu, protože žaludová mouka je přirozeně bezlepková (lepek propůjčuje chlebu pružnost a soudržnost). Některé recepty také vyžadují přidání mléka a vajec.

2. Žalud křehký : Dalším způsobem, jak využít celé žaludy, je udělat žalud křehký. Oříškovou a sladkou svačinku nebo dezert můžete vytvořit spojením celých pražených žaludů (a kousků žaludů) s moučkovým cukrem v přibližně stejném množství. Na mírném ohni rozpusťte moučkový cukr, dokud se nestane tekutým. Poté smíchejte cukr s žaludy a pomalu míchejte, dokud nedosáhne 300 stupňů Fahrenheita. Poté rozprostřete na plech a nechte vychladnout. Po ztuhnutí ho můžete rozdělit a sníst.

3. Žaludová káva : Celé vylouhované žaludy můžete pražit při 400 stupních Fahrenheita po dobu třiceti minut. Tato metoda vaření ztmaví žaludy, odstraní přebytečnou vlhkost a vytvoří příjemnou vůni. Dále rozemelte kousky žaludu do konzistence kávové sedliny. I když je chuť zcela odlišná, můžete sedliny použít jako náhradu kávy. Případně můžete tuto směs přidat do běžné kávy a snížit tak obsah kofeinu ve vaší kávě.

4. Žaludové placky : Použijte žaludovou mouku k přípravě žaludových placiček. Získání správné konzistence bude vyžadovat přidání jiné mouky, jako je pšeničná nebo kukuřičná, a trochu prášku do pečiva a soli.

5. Žaludová kaše : Jedním z nejjednodušších způsobů, jak si pochutnat na žaludu, je připravit si jednoduchou kaši smícháním jídla s vodou a zahřátím. Kaši můžete dochutit sirupem, sušeným či čerstvým ovocem nebo smíchat s jogurtem.

6. Pražené žaludy : Pokud použijete metodu louhování horkou vodou s celými žaludy, můžete žaludy opékat na ohni nebo v troubě dvacet minut na vysokou teplotu. Žaludy jsou hotové, když ztmavnou. Nechte je vychladnout a poté ozdobte solí na ořechovou svačinu.